موقعیت درب های گردان

از ویکی تعارض منافع
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۸ توسط 5.160.86.26 (بحث) (صفحه‌ای تازه حاوی «درب های گردان به اشتغال بازنشستگان یا مستعفیان بخش دولتی در بخش خصوصی یا ب...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

درب های گردان به اشتغال بازنشستگان یا مستعفیان بخش دولتی در بخش خصوصی یا بالعکس اطالق می شود. افرادی که در این شرایط قرار می گیرند از یک طرف باید حافظ اسرار دولتی و از طرف دیگر باید به شغل جدید خود متعهد باشند. این دو مورد فرد را در موقعیتی با منافع متعارض قرار می دهد، وی باید در نقش کارمند سابق دولت حافظ اسرار باشد یا به عنوان کارمند یا کارفرمای بخش خصوصی تمام توان و اطلاعات خود را برای رشد شغل خود سرمایه گذاری کند. از طرف دیگر امکاناتی چون استفاده از [[سرمایه اجتماعی، استفاده از پیوندهای پیشین در موقعیت جدید برای تسهیل صدور مجوز، کاهش نظارت، ایجاد انحصار و یا قاعده گذاری به نفع موقعیت شغلی جدید پیامد های تعارض ارتباطات پساشغلی است که به صورت وسیعی منافع عمومی را تحت تأثیر قرار می دهد.

مصداق

مدیرکل یکی از زیرمجموعه های آموزش و پرورش که پس از بازنشسته شدن با توجه به اطلاعاتی که دارد می داند، یکی از استان ها قرار است به عنوان پای لوت برای اجرای سیاستی انتخاب شود. وی با استفاده از این اطلاعات دست به تأسیس مراکزی در آن استان می زند که پس از اجرای طرح پایلوت سود هنگفتی در جیب وی قرار می دهد. مورد بیان مثال است و دردنیای واقعی رخ نداده است.

منابع/ پانویس