تبانی خدمتگزاران

از ویکی تعارض منافع
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یک موقعیت تعارض منافع است بطوریکه در آن ارائه دهندگان خدمت با یکدیگر تبانی می کنند. نتیجه این تبانی اولویت دادن به منافع شخصی و سازمانی به جای منافع عمومی است. اعصای هدیه، تسهیم عواید و انگیزه های سیاسی و منطقه ای می تواند منجر به تبانی شود.

مصادیق

  1. داروخانه ها، آزمایشگاه ها، مراکز تصویربرداری یا شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی ممکن است در ارائه خدمات با پزشکان تبانی کنند بطوریکه پزشکان بیماران خود را به مراکز فوق هدایت کرده و در ازای آن هدایایی (از دریافت وسایل پزشکی تا شرکت در سمینارهای بین المللی و تورهای خارجی)دریافت کنند.
  2. انتشارات کتاب های کمک آموزشی در ازای خرید عمده معلمان برای آن ها تخفیف قایل می شوند و درصدی از سود فروش کتب را نیز به معلمان اختصاص می دهند یا در صورت خرید دانش آموزان با کدهای تخفیفی مشخص درصدی از فروش کتب به معلمان تعلق می گیرد.
  3. موسسات کنکور سعی می‌کنند با روش‌های مختلف بچه‌ها را به ثبت نام تشویق کنند. آنها شاگردان معدل الف هر کلاس را مجانی ثبت نام می‌کنند، به بچه‌های معدل بالا تخفیف می‌دهند و گاهی چند جلسه رایگان کلاس تشکیل می‌دهند، در مدارس همایش رایگان برگزار می‌کنند یا نهایتا به ازای هر دانش آموزی که مدرسه به آن ها معرفی کند درصدی سود به آن ها تعلق میگیرد.

منابع

  1. مصادیق تعارض منافع در آموزش و پرورش، سایت مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه
  2. خطر خیزش علیه وزیر وجود دارد
  3. اجبار غیررسمی دانش‌آموزان برای شرکت در کلاس‌های کمک‌آموزشی