تعارض منافع ادراک شده

از ویکی تعارض منافع
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شناسایی و تشخیص یک موقعیت تعارض منافع در سه سطح اتفاق می‌افتد:

  1. تعارض منافع بالقوه Potential Conflict of Interest
  2. تعارض منافع بالفعل یا تعارض منافع واقعی Actual Conflict of Interest
  3. تعارض منافع ادراک شده یا شُبهه‌ی تعارض منافع Perceived Conflict of Interest

تعریف

تعارض منافع ادراک شده ناظر به موقعیتی است که مردم و یا کارکنان سازمانی، مسئله‌ای را مصداق تعارض منافع می‌دانند اما در واقعیت اینطور نیست حتی اگر تعارض منافع آن مسئله مدیریت یا حل شده باشد. به عبارت دیگر، در نوع تعارض منافع ادراک شده، هیچ تعارض بالقوه و بالفعلی وجود ندارد بلکه شخصی به طور منطقی و معقولانه فکر می‌کند که تعارض منافع وجود دارد[۱].

مثال این وضعیت می‌تواند این باشد که مدرسه‌ای نیاز به استخدام یک معلم دارد و فرزند مدیر مدرسه نیز یکی از کاندیدای استخدام است. اگر مدیر مدرسه برای پیگشیری از هر موقعیت تعارض منافع اقدام کند و در مورد تصمیمات و مسائلی که روی فرزندش تاثیر بگذارد مثل حقوق تصمیم نگیرد و آن‌ها را به تصمیم دیگر افراد مثل هیات امنای مدرسه واگذار کند؛ در نهایت باز هم ممکن است کارکنان مدرسه نسبت به روابط مدیر و فرزندش شک داشته باشند که مثلا فرزندش براساس شایستگی انتخاب نشده[۲] و یا حقوق او بیشتر از سایرین است. چنین شک و شبهه‌ی مربوط به تعارض منافع ادراک شده است زیرا به نظر می‌رسد که منافع شخصی در اولویت قرار گرفته است.

پیامد

این شکل از تعارض منافع می‌تواند خودش را به شکل اتهام نشان دهد. تصوری از وجود تعارض منافع می‌تواند بر روی اعتماد اجتماعی تاثیر منفی بگذارد، همچنین اخلاق و یکپارچگی کارها در سازمان را به خطر می‌اندازد [۳]. به همین خاطر مدیران باید نسبت به تعارض منافع ادراک شده به اندازه بالقوه و بالفعل واکنش نشان دهند و آن را مدیریت کنند.

راهکار مدیریت تعارض منافع ادراک شده

عمومی‌ترین راهکار، شفافیت و افشاگری است. به خصوص مدیران و مسئولان باید منافع مالی، روابط خویشاوندی و شخصی‌شان با گروه‌های خارج از سازمان شفاف باشد. همچنین به محض آشکار شدن تعارض منافع باید به طور شفاف نسبت به آن پاسخ دهند. در مواردی که یک کمیته اخلاق یا هیئت مدیره بی‌طرفی در سازمان باشد، موضوع تعارض منافع توسط آنان بررسی می‌شود که چه نوع تعارض منافعی اتفاق افتاده است و در اینجاست که تفاوت تعارض منافع واقعی و ادراک شده برای همگان آشکار می‌شود. سپس آن جمع تصمیم می‌گیرد که آن تعارض منافع را چه طور مدیریت کند[۴].


پانویس