تعارض منافع در سازمان صدا و سیما

از ویکی تعارض منافع
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در سال‌های اخیر، فساد به یکی از مشکلات اصلی کشور تبدیل شده و ناکارآمدی، هدر رفت منابع و خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به نظام از آثار زیانبار آن بوده است. لذا برای مقابله با این اژدهای هفت سر باید به سراغ قلب آن رفت که همانا، قرارگیری در موقعیت فساد است. در ادبیات بین‌المللی مقابله با فساد، به چنین موقعیت‌هایی تعارض منافع گفته می‌شود. [۱] به بیانی دیگر، می‌توان گفت که شاکله همه فسادها به وجود آمدن موقعیت‌های تعارض منافع است. [۲] سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی تعارض منافع را به‌عنوان تعارضی میان وظایف دولتی و منافع خصوصی مأمورین دولتی تعریف می‌کند، به ‌طوری که این منافع می‌تواند به‌صورت ناصحیحی وظایف آنها را تحت تأثیر قرار دهد. [۳] اصطلاحاً موقعیت‌های تعارض منافع باید مدیریت گردند. مدیریت تعارض منافع به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که تلاش دارد تا از انتخاب نفع شخصی به جای نفع عالی و عمومی جلوگیری کند. [۴] اولین گام برای مدیریت صحیح تعارض منافع شناخت مصادیق آن است. [۵]


با توجه به اثرگذاری تعارض منافع در کارآمدی و پیشگیری از فساد و همچنین جایگاه مهم رسانه‌ ملی در فرهنگ عمومی و مواجهه با تهاجم فرهنگی دشمن، مدیریت تعارض منافع در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو ابتدا باید مصادیق تعارض منافع در سازمان صدا و سیما شناسایی شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.


موقعیت‌های تعارض منافع در سازمان صدا و سیما

برخی از مصادیق تعارض منافع در سازمان صدا و سیما ناشی از ساختار سازمان است مانند تعارض درآمد و وظیفه، تعارض وظایف، اتحاد ناظر و منظور، اتحاد قاعده‌گذار و مجری. سایر موارد اشکال تعارض منافع نظیر تعارض منافع دریافت هدیه، موقعیت درب های گردان و اشتغال همزمان، انگیزه‌های قومی، گروهی و منطقه‌ای، خویشاوندسالاری و ... نیز همانند اکثر سازمان‌ها و نهادها در این سازمان نیز قابل شناسایی است. موقعیت‌های تعارض منافع در دو گروه تعارض منافع فردی و تعارض منافع سازمانی به صورت زیر است:

- تعارض منافع فردی

اشتغال همزمان

موقعیت درب های گردان

تعارض منافع دریافت هدیه

• ارتباطات خویشاوندی

• انگیزه‌های سیاسی، منطقه‌ای و سلیقه‌‌ای

• انعقاد قرارداد شخصی با سازمان


- تعارض منافع سازمانی

تعارض وظایف

تعارض درآمد و وظیفه

موقعیت اتحاد ناظر و منظور (نظارت‌شونده)

موقعیت اتحاد قاعده گذار و مجری


منابع و پانویس‌ها