مصادیق تعارض منافع تبانی خدمت‌گزاران در وزارت آموزش و پرورش

از ویکی تعارض منافع
پرش به ناوبری پرش به جستجو

از جمله مهم‌ترین راهبردهای کشورهای توسعه‌یافته برای این امر، شناسایی مصادیق تعارض منافع در آموزش و پرورش و رفع یا مدیریت آن است. [۱] تعارض منافع به شرايطی گفته می‌شود كه در آن افراد يا نهادها ـ که می‌تواند دولت، رسانه، كسب وكار يا سازمان مدنی باشد ـ با انتخاب بين وظايف خود و منافع شخصی‌شان مواجه می‌گردند. بنابراین، به طور کلی می‌توان گفت، تعارض منافع مجموعه‌ای از شرايط است که موجب می‌گردد تصميمات و اقدامات حرفه‌ای، تحت تأثير يك منفعت ثانويه قرارگیرد. [۲]


یکی از انواع تعارض منافع تبانی خدمتگزاران است که با ذکر مثالی این موقعیت را تعریف می‌کنیم. بسیاری از نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند تا بعد از دوره نمایندگی به وزارت نفت بروند. در این صورت ممکن است نمایندگان در طول دوره نمایندگی خود به امید اینکه در آینده به وزارتخانه مربوطه روند چشم خود را بر روی تخلفات آن ببندند یا از اهرم نظارتی مجلس در دوران نمایندگی در راستای منافع شخصی بهره گرفته و به نوعی زمینه ارتباط پساشغلی را با استفاده از این ابزار نظارتی فراهم کند. این موقعیت نوعی تبانی است و فرد نماینده را در موقعیت تعارض منافع تبانی خدمتگزاران و موقعیت درب های گردان قرار می‌دهد. [۳]


تبانی خدمت‌گزاران در وزارت آموزش و پرورش

مصادیق موقعیت تعارض منافع تبانی خدمتگزاران در وزارت آموزش و پرورش عبارتند از: [۴] [۵]

۱. بازاریابی کتب کمک آموزشی:

انتشارات کتب کمک آموزشی در ازای خرید عمده معلمان، برای آن‌ها تخفیف قائل شده و درصدی از سود فروش کتب را نیز به معلمان اختصاص می‌دهند. همچنین ممکن است انتشارات کتب کمک آموزشی کدهای تخفیفی به معلمان اختصاص دهند و در صورت خرید دانش‌آموزان با این کدها، معلمان نیز درصدی از سود را دریافت کنند.

۲. پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش ‌و پرورش:

ممکن است پروژه‌های تعریف شده در این پژوهشگاه، به کارمندان و مدیران همین مجموعه واگذار شوند.

۳. مشاوران کنکور:

از جمله موقعیت‌های شایعی که بسیاری از خانواده و دانش‌آموزان با آن مواجه شده‌اند موقعیت مشاوران مراکز خصوصی کنکور است. مدارس در ازای دریافت مبلغی به مراکز کنکور خصوصی مجوز می‌دهند در مدارسشان کلاس‌های مشاوره کنکور برگزار کنند. از آنجا که حضور در این کلاس‌ها رایگان است، بسیاری از دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند؛ اما مشاوران مراکز خصوصی از این کلاس‌ها برای جذب دانش آموزان به مراکز خصوصی کنکور خود استفاده می‌کنند. موقعیت تعارض منافع دیگری که پیرامون رابطه مدارس و مراکز خصوصی کنکور (یا سایر آموزش‌ها) شکل می‌گیرد، فروش اطلاعات دانش آموزان به این مراکز است. برخی مسئولین مدارس با دریافت مبلغی، اطلاعات شخصی و آموزشی دانش‌آموزان خود را در اختیار مراکز خصوصی آموزش قرار می‌دهند، سپس این مراکز با خانواده‌های دانش‌آموزان تماس گرفته و با استفاده از اطلاعات تحصیلی که از فرزند آن‌ها دارند، آن‌ها را مجاب و ترغیب به ثبت‌نام فرزندشان در مرکز آموزشی خصوصی خود می‌کنند.

۴. فروش اطلاعات دانش‌آموزان:

برخی مسئولین مدارس در ازای دریافت مبلغی از مؤسسات خصوصی، اطلاعات درسی و شخصی دانش‌آموزان خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند و این مؤسسات با استفاده از این اطلاعات دانش‌آموزان را جذب می‌کنند.


پیوند به بیرون


منابع و پانویس‌ها